АДВОКАТ - ВОИН ПРАВА  

Категории раздела


Block title

Статистика


Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Переводчик онлайн
Главная » 2010 » Февраль » 23 » ВСУ: взносы на общеобязательное государственное социальное страхование на случай безработицы - не налог
ВСУ: взносы на общеобязательное государственное социальное страхование на случай безработицы - не налог
09:29

ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
КОЛЕГІЯ СУДДІВ СУДОВОЇ ПАЛАТИ В АДМІНІСТРАТИВНИХ СПРАВАХ
ПОСТАНОВА
від 4 листопада 2008 року

Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі: головуючого - Кривенка В. В., суддів - Гусака М. Б., Маринченка В. Л., Панталієнка П. В., Самсіна І. Л., Терлецького О. О., Тітова Ю. Г., розглянувши у порядку письмового провадження за винятковими обставинами за скаргою Нижньогірського районного центру зайнятості Автономної Республіки Крим справу за позовом Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Єдність" (далі - СВК "Єдність") до Нижньогірського районного центру зайнятості Автономної Республіки Крим та Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції про спонукання до списання безнадійного податкового боргу, встановила:
У грудні 2004 року СВК "Єдність" звернувся до суду із позовом, в якому, на підставі статті 18 Закону України від 21 грудня 2000 року N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - N 2181), просив спонукати відповідачів списати безнадійний податковий борг за страховими внесками в Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі - Фонд) у сумі 111837 грн., у т. ч. 74010 грн. за основним платежем і 37826 грн. 41 коп. пені.
Господарський суд Автономної Республіки Крим рішенням від 21 березня 2005 року у задоволенні позову відмовив.
Севастопольський апеляційний господарський суд постановою від 1 серпня 2005 року, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16 травня 2007 року, рішення суду першої інстанції скасував й ухвалив постанову про часткове задоволення позову.
У скарзі про перегляд зазначеної ухвали Вищого адміністративного суду України за винятковими обставинами заявник, посилаючись на неоднакове застосування судами касаційної інстанції статей 2, 18 Закону N 2181, статей 1, 2, 3, 14, 15 Закону України від 25 червня 1991 року N 1251-XII "Про систему оподаткування" (далі - Закон N 1251), Закону України від 2 березня 2000 року N 1533-III "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (далі - Закон N 1533) просить скасувати рішення судів апеляційної та касаційної інстанцій й залишити в силі рішення Господарського суду Автономної Республіки Крим. На обґрунтування скарги Нижньогірський центр зайнятості Автономної Республіки Крим надає, зокрема, ухвалу Вищого адміністративного суду України від 11 жовтня 2006 року, в якій, на його думку, по-іншому застосовано норми права.
Перевіривши за матеріалами справи наведені у скарзі доводи, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного суду України визнала, що скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Апеляційний суд, з висновком якого погодився Вищий адміністративний суд України, правомірно послався на преамбулу Закону N 2181, відповідно до якої цей нормативно-правовий акт є спеціальним законом з питань оподаткування, що встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, врахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Водночас аналіз положень наведеного Закону, законів N 1251 та N 1533 не дає підстав для віднесення страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до податків і зборів (обов'язкових платежів).
З абзацу 3 статті 1 Закону N 1251 вбачається, що ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватись іншими законами України, крім законів про оподаткування.
У статтях 5, 14 зазначеного Закону наведено вичерпний перелік податків і зборів (обов'язкових платежів). Податки і збори (обов'язкові платежі), справляння яких ним не передбачено, крім визначених Законом України "Про джерела фінансування дорожнього господарства України", сплаті не підлягають.
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону N 1533 (який набрав чинності з 1 січня 2001 року) законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Закону України від 1 березня 1991 року N 803-XII "Про зайнятість населення" та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України.
Таким чином, відносини у сфері соціального страхування на випадок безробіття регулюються спеціальним законодавством.
Аналізуючи законодавство у зазначеній сфері, не можна погодитися з висновком суду касаційної інстанції про те, що страхові внески належать до податків і зборів (обов'язкових платежів) у розумінні Закону N 1251-XII. Крім цього, страхові внески не можуть бути податковим боргом (зобов'язанням), оскільки відповідно до пункту 1.3 статті 1 Закону N 2181 податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене в установлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання. У свою чергу, пункт 1.2 статті 1 цього Закону визначає податкове зобов'язання як зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки, визначені цим або іншими законами України.
Закон N 2181 не може розширювати перелік податків і зборів (обов'язкових платежів) або поширювати порядок погашення зобов'язань платників податків на платежі, не включені до системи оподаткування.
Апеляційний суд, з яким погодився Вищий адміністративний суд України, дійшов правильного висновку про те, що контролюючими є органи Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування відносно внесків на такий вид страхування у межах компетенції цих органів, встановленої законом.
Статтею 8 Закону N 1533 встановлено, що Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією, і кошти фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
Згідно з частинами 2, 3 статті 2 Закону N 1251 державні цільові фонди - це фонди, які створюються відповідно до законів України і формуються за рахунок визначених цими законами податків і зборів (обов'язкових платежів) юридичних осіб незалежно від форм власності та фізичних осіб. Державні цільові фонди включаються до Державного бюджету України, крім Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Пенсійного фонду України.
З наведеного вбачається, що Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття є не державним цільовим фондом, а цільовим централізованим страховим, кошти якого не включаються до Державного бюджету України.
Таким чином, не можна вважати зобов'язання зі страхових внесків податковим боргом, на який поширюється дія Закону N 2181.
Включення цим Законом органів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування до переліку контролюючих органів не змінює статусу внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з чим вони не можуть вважатися податком чи збором у розумінні законів України про оподаткування і не можуть стягуватися в іншому порядку, ніж це передбачено Законом N 1533.
За наведених обставин, Господарський суд Автономної Республіки Крим постановив законне і правильне рішення про відмову у задоволенні позовних вимог СВК "Єдність".
Натомість, суди апеляційної та касаційної інстанцій, вирішуючи спір, дійшли помилкового висновку щодо закону, який підлягав застосуванню до цих правовідносин, безпідставно скасувавши рішення суду першої інстанції.
Оскільки при ухваленні судових рішень Севастопольський апеляційний господарський суд і Вищий адміністративний суд України допустили порушення норм матеріального права, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах доходить висновку про необхідність скасування їх рішень із залишенням в силі помилково скасованого рішення суду першої інстанції.
Керуючись статтями 241 - 243 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України постановила:
Скаргу Нижньогірського районного центру зайнятості Автономної Республіки Крим задовольнити.
Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 16 травня 2007 року, постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 1 серпня 2005 року скасувати й залишити в силі рішення Господарського суду Автономної Республіки Крим від 21 березня 2005 року.
Постанова є остаточною і не може бути оскаржена, крім випадку, передбаченого пунктом 2 частини 1 статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий
В. В. Кривенко
Судді:
М. Б. Гусак

В. Л. Маринченко

П. В. Панталієнко

І. Л. Самсін
Просмотров: 800 | Добавил: PetyaBatareykin | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Форма входа

Поиск

Календарь

«  Февраль 2010  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Архив записей

Полезные ссылки

 • Двину в ТОП. Недорого. Робот ВебЭффектор.
 • Официальный блог
 • Сообщество uCoz
 • FAQ по системе
 • Инструкции для uCoz
 • Полезные рецепты УХИ
 • Рисунки
 • ГНА
 • АМК
 • Минюста
 • ВККА при КМУ
 • Сайт Конституционного Суда Украины
 • Крутые харьковские адвокаты. Адвокатская компания Мельник и Квашин
 • Официальный веб-портал судебной власти в Украине
 • ЕДИНЫЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ РЕЕСТР СУДЕБНЫХ РЕШЕНИЙ
 • Волинь ТОП-100
 • Советская музыка
 • Первый украинский юридический форум
 • Госпредпринимательство
 • Европейский суд по правам человека
 • Сайт Укрпочты
 • Поиск почтовых отправлений
 • Почтовые индексы
 • Справочная информация (тел. коды, гостиницы, города, размеры и т.д.)
 • Бесплатные объявления в Харькове
  Сайт бесплатных объявлений для частных лиц и предприятий Харькова
 • Проверка кодов IMEI мобильных телефонов
 • веб-сайт Госкомветмедицины
 • Державне підприємство Інформаційно-ресурсний центр
 • Асоціація правників України
 • Головне управління юстиції у Волинській області
 • Каталог юристов Украины
 • Вищий спецiалiзований суд України з розгляду цивiльних i кримiнальних справ
 • Державна реєстраційна служба
 • Block title

  Rambler's Top100 Доски объявлений, бесплатные объявления, дать объявление - 495ru.ru Украина онлайн Каталог сайтов на http://www.allindustry.com.ua/
 • ()
  []